Talán a legikonikusabb oldal napjaink nyelvtanulási forradalmában a Duolingo. A játszva tanulást hirdető oldal hihetetlen felhasználói bázist ért el, és mindeközben megtartotta ingyenességét. De vajon tényleg meg lehet tanulni egy nyelvet pusztán duolingózással?
Mit kínál?
Nehéz lenne a bevezetőben feltett kérdésre egyértelmű választ adni. Nézzük inkább, hogy mit is ígér az oldal a felhasználó számára:
Making learning fun.
Magyarul játékossá teszik a tanulást. Ennek a kritériumnak hellyel-közzel meg is felelnek. Már a felhasználói felület is fiatalos, lendületes, játékos, a logó is azt sugallja, hogy itt nem szigorú tanulásról lesz szó.
A nyelv kiválasztása után megkapjuk a fát, amely egymásra épülő szintekre lett bontva. Itt egy-egy nyelvtani vagy szókincsbeli témakör elsajátítása után ugorhatunk majd a következőre. Ezek tematikusan vannak csoportosítva, igen ügyesen egymásra építve. Közben a már megtanult szavakat folyamatosan tudjuk gyakorolni, ismételni.
Előnyök
A legnagyobb és legkézzelfoghatóbb előny az ingyenesség. Manapság, amikor már szinte minden nyelvtanulási platform előfizetéses alapon működik (ráadásul az egyszeri megvételt felváltotta a havi / éves előfizetés, amiből nyilvánvalóan a vásárló jön ki rosszabbul) ez kifejezetten tetszetős dolog.
További előny a közösség, amely kialakult az oldal körül. Minden hibát, amit találunk, be tudunk jelenteni, a hibás fordításokat ki tudjuk javítani, és sok nyelvtanuló figyeli az oldalt aktívan, hogy közreműködjön a szerkesztésben. Ez egy nagyon szimpatikus dolog, hiszen egyrészt garantálja, hogy a hibák előbb-utóbb eltűnnek, másrészt jó látni, hogy ennyien foglalkoznak az oldallal, motiválja az embert, amikor látja egy-egy felhasználó mellett, hogy hány nyelvet tanul egyszerre.
Az oldal felülete nagyon áttekinthető, a mobilos alkalmazás is könnyen kezelhető és nagyon kényelmes használni. Én mind az iOS, mint az Android verziót használtam már, mindkettőről pozitívan tudok nyilatkozni, bár leginkább még mindig a webes verziót szeretem (a gépelés azért még mindig egyszerűbb billentyűzeten).
A Labs-ben különböző béta fázisban lévő projekteket lehet megnézni, itt látható a Stories, amely gyakorlatilag hangoskönyveket nyújt majd a nyelvtanulóknak, vagy a Podcast, amely magáért beszél, itt egyelőre spanyol és angol nyelvű podcasteket hallgathatunk.
Egy nagy előny még, hogy a tanulás élményét közösségivé tudja tenni, hiszen láthatjuk a barátaink fejlődését is, szerepelhetünk a leaderboardon, ahol összemérhetjük, hogy ki mennyit tanult egy adott héten. Sok embernek ez motivációt nyújthat.
Hátrányok
Az örök kifogás a Duolingóval szemben az szokott lenni - és ezzel én is egyetértek - hogy nem életszerű a tartalom. Rengeteg mondatnak - bár nyelvtanilag tökéletesek - nincs igazán értelme, és ezért az ember nem érzi őket hasznosnak. A megtanulható szókincs hiányos, bár kezdetnek nem rossz.
A szövegértés hiánya sajnos gyakori a hasonló oldalaknál, ez itt is hiányzik, bár a Stories megoldást kínálhat majd erre. Mivel az anyag a lehető legkisebb részekre van feldarabolva, így gyakorlatilag csak rövidebb mondatokat fogunk hallani, ami nem kedvez a folyamatos beszéd kialakulásának.
Egy idő után a rendszer unalmassá válik, mivel minden lecke ugyanúgy épül fel, a mondatok fordítása teszi ki a munka nagy részét. Így az, aki hamar megunja a monotonitást (és ilyen vagyok én is) viszonylag gyorsan ki tud ábrándulni az oldalból.
Összegzés
A kezdeményezés nagyon jó, és a kivitelezésre is kevés panasz lehet, ráadásul ezek egy része is a műfaj korlátaira vezethető vissza (pl. a szövegek hiánya). Összességében egy hasznos eszköz lehet egy nyelvtanuló számára, de komoly tanuláshoz más forrásokra is szükségünk lesz, ugyanis önmagában a Duolingóval korlátozott eredményeket érhetünk el.